Yazılımcıların İzlemesi Gereken Dizi ve Film Tavsiyeleri

Merhaba arkadaşlar, aşağıda sıralayacağım filmleri izlemediyseniz mutlaka izleyin. Herkesin izlemesi gerektiğini düşündüklerimi sıraladım, ilave edecekleriniz olursa iletin eklerim:)

1- Who Am I – Ben Kimim (2014)

yazılım ve hacker filmleri

 

Almanlar genç bir bilgisayar dahisi olan Benjamin  ile seyir zevki yüksek bir film sunuyorlar bize.

Benjamin sadece Almanya değil tüm dünyada ses getirecek ve diğer Hacker gruplarının onayını kazanacak bir isim yapma peşindedir. Şans eseri bir grup ile yolları kesişir ve bu hayali gerçekleştirmek için çeşitli kurumlara saldırılarda bulunmaya başlar. Ancak her şey istedikleri gibi gitmeyecek ve büyük sorunlar ile karşılaşacaklardır.

Yakın zamanda izlediğim en iyi filmlerin arasında diyebilirim mutlaka izleyin 🙂

 

2-Pirates of Sillicon Valley – Silikon Vadisi’nin Korsanları (1999)

Yazılımcıların İzlemesi Gereken Film

Teknoloji dünyasının iki büyük isminin hikayelerinin anlatıldığı film.

Apple ilk bilgisayarını nasıl üretti ? Dos ve Windows ortaya nasıl çıktı gibi soruların cevaplarını da içeriyor. Kişisel bilgisayarların ilk çıkışından, IBM’in sektöre nasıl hakim olduğunu anlatan film kesinlikle hoşunuza gidecektir.

3-Black Mirrors (2011)

black-mirror-masks

Dizi ilk olarak İngiltere’de yayınlanmaya başladı. Odak noktası ise yaşam ve teknolojinin karanlık tarafı. Bir sezon sadece 3 bölümden oluşan dizi 2013’te en iyi mini dizi Emmy ödülünü kazandı.

İlk bölümü izlerken mideniz kalkabilir, ama kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.Tek kelimeyle HARİKA ve izlenmesi gereken bir dizi.

 

4-Person Of Interest (2011)

Yazılımcıların İzlemesi Gereken Dizi Ve Film Tavsiyeleri

Gizemli milyarder ve yazılımcı Harold Finch, eski CIA ajanı olan John Reese’i işe alıyor. Amaçları ise makinenin onlara verdiği isimlerin kurban mı katil mi olduğunu tespit edip suçu işlenmeden önce durdurmak.

Keyifle izleyeceğiniz bir dizi olacağına eminim:)

 

5-The Social Network – Sosyal Ağ (2010)

The Social Network

The Social Network, Facebook ’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayat hikayesini ve ünlü sosyal paylaşım sitesinin kurulma aşamalarını keyifli bir şekilde anlatıyor. Farklı sosyal paylaşım siteleriyle ilgili de ipuçları yakalayabilirsiniz, iyi seyirler.

 

6- The Matrix – Matrix Serisi (1999)

The Matrix, yazılımcıların izlemesi gereken filmler

Saygın bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson (Keanu Reeves), gecelerini “Neo” adı altında program kırarak ve Matrix’i araştırarak geçirir. İzlemediyseniz bu seriyi izlemenizi mutlaka öneririm, baş tacıdır harikadır.

7-Ghost in The Shell (1995)

ghost-in-the-shell

Anime türünde efsane bir film Ghost in The Shell.Yıl 2029. Dünya,  Net sayesinde sınırsız bir hale geliyor ve insanlar artık sanal dünyada yaşamaya başlıyorlar. Düzen ise süper güçlü ve istediklere yere download olabilen polisler tarafından sağlanıyor.

Tavsiyem ise kesinlikle izlemeniz yönünde. Soundtrackları ise efsane. Ayık kafayla tamamen filme odaklanıp izlemeniz tavsiye edilir:)

8-The Thirteenth Floor (1999)

the-thirteenth-floor

İzleyici yorumu:

– Matrix’le benzer soruları soran ama iç içe geçmiş sanal dünyalar fikriyle bu sorulara matrix’den daha paranoyakça bir yaklaşımı olan film.

– Türkçesi “13.kat” olan tamlama. Filme ismini vermesinin sebebi ise paralel hayal dünyasını oluşturan bilgisayarların bu katta olması.

– Herkesin DVD koleksiyonunda yerini almalı.

 

9-Mr. ROBOT (2015)

hacker film ve dizi tavsiyeleri

Elliot dünyayı değiştirmek isteyen bir Hacker. Kendisini dünyadan tamamen soyutlamış olan Elliot bilgisayar ile neler yapılabileceğini gösteriyor.Yoğun ve oldukça derin bir anlatımla ilerleyen dizi  her yönü ile harika bence 🙂 Devrim kodlar ile gerçekleşebilir mi ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

 

10-Swordfish – Kılıç Balığı (2001)

swordfish kılıç balığı izle

CIA’in hapisten yeni çıkmış usta bir hacker aracılığıyla büyük miktarda parayı iç etme girişimini konu alıyor. ABD çapında uyuşturucuyla mücadeleden sorumlu DEA, ‘Kılıçbalığı’ kod adlı operasyonunu 1986 yılında iptal edince, 400 milyon dolar gibi yüksek miktarda kara para, kimsenin kullanamayacağı bir biçimde açıkta kalmıştır.Fakat paraya ulaşmak için, özel bir güvenlik kodunu kırmak gerekir önce, bol aksiyonlu harika bir film daha iyi seyirler 🙂

 

11- Silicon Valley – Silikon Vadisi (2014)

Yazılımcıların İzlemesi Gereken Dizi Ve Film

Yazılım dünyasını eğlenceli bir şekilde anlatan filmlerden biri Silikon Vadisi. Silikon Vadisi’nde çalışan, içine kapalı asosyal bilgisayar programcısı Richard ve onun beş arkadaşının öyküsünü anlatıyor.

Eğlenceli anlatımla beraber yazılımla henüz yeni yeni ilgilenmeye başlıyorsanız mutlaka izleyin derim şevkinizi artırır. 🙂

 

12-Jobs (2013)

Yazılımcıların İzlemesi Gereken Dizi Ve Film

Steve Jobs üniversite öğrenimini yarıda bırakıp kendisini evlatlık edinen ailesinin yanına, Kalifornia’ya geri döner. Bu hamle sadece kendisinin değil, teknoloji dünyasının da talihine yön verecek önemli bir adımı doğurur.

Film, Apple’ın kurucusu olan ve 2011 yılında kanser nedeniyle hayatını kaybeden teknoloji ve endüstri dahisi Steve Jobs’un gençlik yıllarından başlayan hayat hikayesine odaklanıyor.

 

13-Paranoia – Paranoya (2013)

Yazılımcıların İzlemesi Gereken Dizi Ve Film tavsiyeleri

Adam Cassidy haberleşme devi Wyatt Corporation’da isimli şirkette çalışmakta ve orada yükselmek için mücadele eden bir teknoloji uzmanıdır. Çalıştığı şirket bir haberleşme şirketidir ve kendisi hırsla burada mücadale vermektedir. Bir gün büyük bir hata yapılmış ve Adam’a şirketin Ceo’su Nicholas tarafından şantaj yapılmıştır. Ondan rakip bir başka firmaya gidip casusluk yapması istenir. Karşı rakip firmadaki kişide onun akıl hocasıdır. Birden bu durum onu para, lüks, kadın gibi şeylerle buluşturur ve o hayalini yaşamaya başlar, harika filmdir izleyin 🙂

 

14- The Net – İnternette Av (1995)

Yazılımcıların İzlemesi Gereken Dizi Ve Filmlerden biri de İnternette Av yani The Net.

Angela Bennett genç ve güzel bir bilgisayar uzmanıdır ve yıllardır modemsiz ve bilgisayarsız bir yerde bulunmamıştır. Bilgisayarlar dışındaki tek aktivitesi, annesini görmek olan Bennett birgün İnternet üzerinden konuştuğu arkadaşı Dale Hessman’dan bir program alır. Program bir şifre-çözücü olarak tasarlanmıştır. O gece, Hessman bir uçak kazasında ölür. Angela bu sırada elindeki diskte gizli bilgiler olduğunu keşfeder. Ancak sanal dünya, Bennett’e acı sürprizler hazırlamış durumdadır.

 

15-  Scorpion (2014)

Scorpion, Yazılımcıların İzlemesi Gereken Dizi ve Film Tavsiyeleri

Küçük yaşlarda FBI’yı hackleyerek isminden söz ettirmiş Walter O’Neil’ı dedektif Cabe özel yazılımlar için bir görev vermiştir ancak bu yaptığı yazılımın Irak savaşında kullanıldığını öğrenen Walter, yaptığı programı bırakarak dedektif Cabe ile de tüm ilişkilerini koparmıştır, iyi seyirler.

 

16- Hackers 2 Takedown (2000)

Hackers 2 Takedown, Yazılımcıların İzlemesi Gereken Dizi Ve Film Tavsiyeleri

Dünyanın en iyi hacker Kevin Mitnick’in hayatını anlatan biyografi türünde bir filmdir. Diğer birçok filmin aksine hacker kavramına başka bir açıdan bakar. Bize hackerların sadece bilgisayar ağına girip alarm çalıştırma, para çalıp eğlenme, internet sitelerinde sağla solla dalga geçmekten daha fazlası olduğunu anlatır.

 

Şimdilik bu kadar, bunları izledikten sonra devamını da ekleyeceğim, iyi seyirler dostlar 🙂